Ministranci

Liturgiczna Służba Ołtarza – Ministranci. Przy sprawowaniu liturgii w trakcie mszy św. od samego początku istnienia kościoła powszechnego służyli chłopcy i młodzieńcy. Bardzo ważnym elementem dla formacji ministrantów są cotygodniowe spotkania, określane mianem „wtajemniczeń”; w trakcie których  kształtuje się formacja ministrantów. Metodę wychowawczą, tak samo jak ideał wychowawczy duszpasterstwa ministrantów, można wyrazić zasadami: wychowanie przez liturgię i wychowanie do liturgii. Zasada ta zgodna jest ze stanowiskiem prezentowanym przez Sobór Watykański II, który nauczał, iż liturgia jest „szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc”. We wspólnotach ministranckich najważniejszy jest Jezus Chrystus, Król i Kapłan, który jest ich Mistrzem. Dlatego też istotne jest, aby w Parafialnych Wspólnotach Ministrantów rozważano i poznawano naukę Jezusa Chrystusa. Wynika to z faktu, że poprzez poznawanie nauki Chrystusa ministranci będą dążyć do wcielania tej nauki w życiu codziennym, a ich postępowanie w szkole, w domu rodzinnym oraz każdym innym miejscu było świadectwem ich posługi przy ołtarzu.

W dniu 13października zapraszam wszystkich ministrantów na Dekanalny Zjazd LSO w Wyszkowie Śląski.

Rozpoczęcie o godz. 10.00

 

 

 

 

 

W dniu 29 marca 2018 /WIELKI CZWARTEK/ do Grona Ministrantów zostali przyjęci następujący kandydaci: Kacper B.; Aleksandra D.;  Izabela G.; Kacper K.; Anna M.;  Rafał P.

 

WSPÓLNOTA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA W NASZEJ PARAFII

Niwnica:

 1. Kamil B.
 2. Jakub M.
 3. Krzysztof M.
 4. Natalia K.
 5. Krzysztof D.
 6. Michał S.
 7. Weronika A.
 8. Karolina Ł.
 9. Magdalena M.
 10. Witold Z.
 11. Kacper B.
 12. Izabela G.
 13. Anna M.
 14. Rafał P.

Kandydaci:

1. Maciek S.

Wyszków:

 1. Jakub J.
 2. Mateusz K.
 3. Radosław S.

Kandydaci:

Plan służby

NIWNICA

Poniedziałek 17.30 – Magdalena M., Witold Z., Weronika A.

Wtorek 8.00 – Kto może

Środa 17.30 –  Kacper B., Izabela G., Rafał P.,

Czwartek 17.30 – Krzysztof D., Michał S., Karolina Ł.

Piątek 17.30 – Wszyscy ministranci

Sobota 17.30 – Kamil  B, Witold Z, Anna M.

Niedziela

8.00 – Krzysztof D, Michał S, Kacper B., Magdalena M.

11.00 –  Weronika A., Karolina Ł., Ania M., Izabela G., Rafał P.

 

WYSZKÓW

Poniedziałek – dyżur: Radosław S.

Środa – dyżur: Jakub J.

Czwartek 18.30 – Wszyscy ministranci

Piątek – dyżur: Mateusz K.

Niedziela 9.30 – Wszyscy ministranci

 

ZASTANÓW SIĘ, POROZMAWIAJ Z RODZICAMI I PRZYJDŹ!!!

PAN JEZUS CZEKA NA CIEBIE, A RAZEM Z NIM I MY CZEKAMY.

ZAPRASZAMY!!!

Ministranci z Niwnicy i Wyszkowa

DEKANALNE SPOTKANIE LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA.

Serdecznie zapraszam w dniu 13 października br., w ramach Dnia Papieskiego, do Wyszkowa Śląskiego – parafia Niwnica, na dekanalne spotkanie Liturgiczną Służby Ołtarza (ministranci, marianki). Rozpoczęcie o godzinie 10.00 nabożeństwem w kościele św. Jerzego. Naszym gościem będzie pani Monika Karandziej – piosenkarka. Po krótkim nabożeństwie, moc atrakcji z nagrodami w plenerze,  m. in. rozgrywki 6 piłkarskich z poszczególnych parafii, konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II; dla młodszych konkurs plastyczny, wspólne śpiewanie, grillowanie, itp.

BIEŻĄCE  INFORMACJE Z DIECEZJI

Drodzy Ministranci i Ministrantki!

Za nami Święta Wielkanocne. Przed nami Niedziela Dobrego Pasterza, która przypomina nam, abyśmy nieustannie podążając za Chrystusem słuchali Jego głosu i trwali w łączności z Nim.

 

Ministrantów i lektorów (tylko chłopcy, młodzieńcy i mężczyźni), których wiek nie przekracza 26 lat, zachęcam do wzięcia udziału
w XXV Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym dla Ministrantów
i Lektorów
, którego finał będzie miał miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu
18-19.05.2018 r. Główną nagrodą edycji jubileuszowej dla obu zwycięzców indywidualnych oraz zwycięskiej drużyny będzie pielgrzymka do Ziemi Świętej. Konkurs odbywać się będzie według nowego regulaminu, obowiązującego od zeszłego roku. W konkursie można startować indywidualnie i zespołowo (3-5 osób, przy czym liczą się wyniki trzech najlepszych). Osoba startująca indywidualnie nie może być jednocześnie członkiem drużyny. Uczestnicy indywidualni będą startować w dwóch kategoriach:

 • I – szkoła podstawowa i gimnazjalna,
 • II – szkoła ponadgimnazjalna i studenci.

W drużynie mogą występować osoby w różnym wieku. Każda parafia może zgłosić do rywalizacji maksymalnie jedną drużynę i po jednym uczestniku indywidualnym z danej kategorii wiekowej. Etap diecezjalny konkursu odbędzie się w sobotę 28 kwietnia o godz. 12.00 w sali nr 6 (parter) Wydziału Teologicznego w Opolu. Zwycięzcy indywidualni w poszczególnych kategoriach i najlepsza drużyna będą reprezentować naszą diecezję w konkursie ogólnopolskim. Materiał do przygotowania to: Księga Rodzaju (tekst, wstęp do księgi i przypisy – Biblia Tysiąclecia, wydanie V; nie obowiązują genealogie). Zgłoszenia ministrantów indywidualnych i drużyn do 20 kwietnia 2018 r. na adres: zygfrydwaskin@gmail.com (tel. 77 487 91 56).

Do 20 maja 2018 r. przedłużam zgłoszenia drużyn, które chciałyby wziąć udział w X Diecezjalnych Mistrzostwach Ministrantów w Piłce Siatkowej. Odbędą się one w sobotę, 9 czerwca, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Komprachcicach  W zawodach mogą brać udział drużyny z poszczególnych parafii. Można też zgłosić drużynę międzyparafialną lub dekanalną. Zawody odbywać się będą w trzech kategoriach:

– szkoły podstawowe + gimnazjalne (ur. po 2001)

– szkoły ponadgimnazjalne (ur. 1998– 2001)

– starsi (ur. przed 1998 r.)

Zapraszam ministrantki, ministrantów i lektorów do wzięcia udziału w tegorocznych obozach wakacyjnych. Mają one charakter formacyjno-wypoczynkowy. Każdy obóz będzie prowadzony przez kapłana-opiekuna LSO i kleryków Wyższego Miedzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Propozycja tegoroczna przedstawia się następująco:

 • dla ministrantów szkół gimnazjalnych i starszych: wakacje w Bieszczadach (Pensjonat pod Bukowiną w Myczkowcach): 2.07.-8.07.2018 – koszt: 500 zł /prowadzi ks. Paweł Chyla/ – szczegółowy plan pobytu będzie zamieszczony na stronie: www.lso.opole.pl
 • dla ministrantów szkół gimnazjalnych (roczniki:2002-2005) – obóz formacyjno-sportowy/piłkarski w Nysie (Dom Misyjny Dobrego Pasterza Misjonarzy Werbistów + stadion sportowy KS Polonia Nysa): 24.06.-1.07.2018 – koszt: 330 zł /prowadzi ks. Mariusz Pełechaty/
 • dla ministrantów szkół podstawowych   obóz formacyjno-wypoczynkowy w Nysie (Dom Misyjny Dobrego Pasterza Misjonarzy Werbistów): 8.07.-15.07.2018 – koszt: 330 zł /prowadzi ks. Damian Staniek/
 • dla ministrantek szkół podstawowych i gimnazjalnych obóz formacyjno-wypoczynkowy w Raciborzu-Miedoni (Diecezjalny Dom Formacyjny): 9.07.-16.07.2018 – koszt: 330 zł /prowadzi ks. Grzegorz Sonnek/

Zgłoszenia do 23 czerwca br. na adres diecezjalnego duszpasterza LSO: zygfrydwaskin@gmail.com (tel.:77 487 9156) z podaniem: imienia i nazwiska, daty urodzenia i adresu uczestnika.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Pozdrawiam ks. Zygfryd Waskin diecezjalny duszpasterz LSO

 

WYDARZENIA

Góra św. Anny – Diecezjalna Pielgrzymka LSO – 29 i 30 sierpnia 2017 r.

Kurs Psałterzystów w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu

Rozpoczęcie: 10 lutego 2018

 Dzień Otwartych Drzwi w opolskim seminarium. 28 kwietnia 2018 r.

Tegoroczne hasło tego dnia, to: ,,Obudź mnie”. W programie m.in. zwiedzanie seminarium, spotkania w mniejszych grupach dla dzieci i młodzieży, Msza Święta, koncert zespołu i nabożeństwo. Będzie też ciepły posiłek oraz coś na słodko.

Góra św. Anny – Diecezjalna Pielgrzymka LSO – 28 i 29 sierpnia 2018 r.