Ministranci

Liturgiczna Służba Ołtarza – Ministranci. Przy sprawowaniu liturgii w trakcie Mszy św. od samego początku istnienia kościoła powszechnego służyli chłopcy i młodzieńcy. Bardzo ważnym elementem dla formacji ministrantów są cotygodniowe spotkania, określane mianem „wtajemniczeń”; w trakcie których  kształtuje się formacja ministrantów. Metodę wychowawczą, tak samo jak ideał wychowawczy duszpasterstwa ministrantów, można wyrazić zasadami: wychowanie przez liturgię i wychowanie do liturgii. Zasada ta zgodna jest ze stanowiskiem prezentowanym przez Sobór Watykański II, który nauczał, iż liturgia jest „szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc”. We wspólnotach ministranckich najważniejszy jest Jezus Chrystus, Król i Kapłan, który jest ich Mistrzem. Dlatego też istotne jest, aby w Parafialnych Wspólnotach Ministrantów rozważano i poznawano naukę Jezusa Chrystusa. Wynika to z faktu, że poprzez poznawanie nauki Chrystusa ministranci będą dążyć do wcielania tej nauki w życiu codziennym, a ich postępowanie w szkole, w domu rodzinnym oraz każdym innym miejscu było świadectwem ich posługi przy ołtarzu.

 

Tegoroczna Diecezjalna Pielgrzymka LSO odbędzie się w Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, dnia 25.08.2020 r.

 

W dniu 13października zapraszam wszystkich ministrantów na Dekanalny Zjazd LSO w Wyszkowie Śląski.

Rozpoczęcie o godz. 10.00

 

 

 

 

 

W dniu 29 marca 2018 /WIELKI CZWARTEK/ do Grona Ministrantów zostali przyjęci następujący kandydaci: Kacper B.; Aleksandra D.;  Izabela G.; Kacper K.; Anna M.;  Rafał P.

 

WSPÓLNOTA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA W NASZEJ PARAFII

Niwnica:

 1. Kamil B.
 2. Jakub M.
 3. Krzysztof M.
 4. Krzysztof D.
 5. Michał S.
 6. Karolina Ł.
 7. Magdalena M.
 8. Kacper B.
 9. Izabela G.
 10. Anna M.
 11. Rafał P.

Kandydaci:

1.

Wyszków:

 1. Jakub J.
 2. Mateusz K.
 3. Radosław S.

Kandydaci:

Plan służby 2019

NIWNICA

Poniedziałek 17.30 – dyżur: Kacper B., Magdalena M.

Wtorek 8.00 – Kto może

Środa 17.30 –  dyżur:  Izabela G., Rafał P.

Czwartek 17.30 – dyżur: Krzysztof D., Michał S.,

Piątek 17.30 – dyżur: Wszyscy ministranci

Sobota 17.30 – dyżur: Kamil  B.,  Anna M.

Niedziela

8.00 – dyżur: Krzysztof D, Michał S, Kacper B., Magdalena M.

11.00 –  dyżur: Weronika A., Karolina Ł., Ania M., Izabela G., Rafał P.,

 

WYSZKÓW

Poniedziałek – dyżur: Radosław S.

Środa – dyżur: Jakub J.

Czwartek 18.30 – Wszyscy ministranci

Piątek – dyżur: Mateusz K.

Niedziela 9.30 – Wszyscy ministranci

 

ZASTANÓW SIĘ, POROZMAWIAJ Z RODZICAMI I PRZYJDŹ!!!

PAN JEZUS CZEKA NA CIEBIE, A RAZEM Z NIM I MY CZEKAMY.

ZAPRASZAMY!!!

Ministranci z Niwnicy i Wyszkowa

DEKANALNE SPOTKANIE LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA.

Serdecznie zapraszam w dniu 13 października br., w ramach Dnia Papieskiego, do Wyszkowa Śląskiego – parafia Niwnica, na dekanalne spotkanie Liturgiczną Służby Ołtarza (ministranci, marianki). Rozpoczęcie o godzinie 10.00 nabożeństwem w kościele św. Jerzego. Naszym gościem będzie pani Monika Karandziej – piosenkarka. Po krótkim nabożeństwie, moc atrakcji z nagrodami w plenerze,  m. in. rozgrywki 6 piłkarskich z poszczególnych parafii, konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II; dla młodszych konkurs plastyczny, wspólne śpiewanie, grillowanie, itp.

BIEŻĄCE  INFORMACJE Z DIECEZJI

 

Nasza służba

Informator Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Opolskiej 

 

Drodzy Księża, Ministranci i Ministrantki!

Miesiące: październik i listopad
dla całej Liturgicznej Służby Ołtarza  są bardzo ważne.

 

 

 • W październiku gromadzimy się w naszych kościołach, by wspólnotowo odmawiać modlitwę różańcową. Zachęcam Wszystkich do licznego udziału w tych nabożeństwach.
 • Listopad jest miesiącem szczególnej modlitwy
  za zmarłych
  , dlatego zachęcam do ofiarowania modlitwy różańcowej, Komunii Świętej i odpustów za zmarłych, a co z tym się wiąże zadbania
  o przystąpienie do sakramentu pokuty. Pięknym świadectwem odpowiedzialnej służby ministrantów jest ich liczny udział w procesji modlitewnej na cmentarz, która ma miejsce w Uroczystość Wszystkich Świętych w godzinach popołudniowych. Ważne, by ministranci uczestniczyli też we Mszy św. w Dzień Zaduszny.
 • 24 listopada przypada Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dla całej Liturgicznej Służby Ołtarza jest to dzień wyjątkowy – święto patronalne. Przecież my wszyscy służymy Chrystusowi – naszemu Królowi, co wyrażamy ministranckim pozdrowieniem: „Króluj nam Chryste! Zawsze i wszędzie!”. Zachęcam, aby w tym dniu w parafiach odprawić Mszę świętą w intencji LSO, w czasie której wszyscy ministranci odnowią swoje przyrzeczenia dotyczące pilnej i pobożnej służby przy ołtarzu. Można też w tym dniu przyjąć nowych kandydatów, a po rocznym przygotowaniu ustanowić ministrantów.
 • Starszych ministrantów i lektorów (ze szkoły ponadpodstawowej) zachęcam do udziału w kursie ceremoniarza, który ma pomóc wykształcić
  i uformować osoby czuwające nad prawidłowym zorganizowaniem
  i przebiegiem liturgii w parafii. Kurs odbywać się będzie w czasie czterech spotkań weekendowych. Pierwsze trzy (15-17.11.2019; 31-2.02.2020;
  6-8.03.2020) odbędą się w  Domu Formacyjnym Dobrego Pasterza
  w Nysie (oo. Werbiści). Ostatnie spotkanie: 17-19.04.2020 będzie miało miejsce w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Koszt jednego weekendowego pobytu: 110 zł. Obecność we wszystkich spotkaniach wymagana jest bezwzględnie. Kurs zakończy się dniem skupienia i uroczystą promocją dokonaną przez ks. Biskupa w czasie diecezjalnej pielgrzymki LSO na Górę św. Anny (26-27.08.2020). Zgłoszenia do końca października 2019 r. na adres: zygfrydwaskin@gmail.com (tel.77 487 91 56) lub poprzez formularz na stronie: lso.opole.pl Szczegółowe informacje znajdują się na ww. stronie internetowej.
 • Starszych lektorów i ceremoniarzy (co najmniej z II klasy szkoły ponadpodstawowej, najlepiej pełnoletnich) zachęcam do udziału w kursie animatora, który ma wykształcić i uformować osoby pomagające
  w przygotowaniu i prowadzeniu zbiórek oraz w prowadzeniu małych grup podczas różnych wyjazdów wakacyjnych i rekolekcji. Kurs odbywać się będzie w czasie czterech spotkań weekendowych. Miejsce i czas zostaną podane po zgłoszeniu się kandydatów. Pierwsze spotkanie powinno odbyć się w listopadzie. W przypadku zbyt małej liczby kandydatów w naszej diecezji i w diecezji gliwickiej, odbędzie się wspólny kurs. Kurs zakończy się uroczystą promocją w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki LSO na Górę św. Anny. Obecność we wszystkich spotkaniach wymagana jest bezwzględnie. Zgłoszenia do końca października 2019 r. na adres jw.
 • Przypominam, że do końca grudnia 2019 r. należy rozegrać dekanalne turnieje piłki nożnej i zgłosić zwycięzców w ramach
  XVIII Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów
  w Piłce Nożnej.
  W zawodach mogą brać udział drużyny 5-osobowe (4 grających w polu
  + bramkarz) w 4 kategoriach:

– ministranci (roczniki: 2008 – 2012)

– lektorzy młodsi (roczniki: 2004 – 2007)

– lektorzy starsi (roczniki: 1999 – 2003)

– najstarsi (ur. przed 1999)

Można też utworzyć drużynę międzyparafialną pod warunkiem,
iż ministrantów w danej parafii jest zbyt mało.

Zwycięzcy turniejów dekanalnych wezmą udział w rozgrywkach półfinałowych, które odbędą się w marcu w kilku wyznaczonych miejscowościach naszej diecezji. Zostaną one rozegrane w lutym i marcu 2020 r., po wcześniejszym ustaleniu harmonogramu, co  będzie miało miejsce w styczniu. Drużyny, które zakwalifikowały się do rozgrywek półfinałowych zostaną o szczegółach poinformowane drogą internetową poprzez e-mail. Potem rozegrane zostaną  finały, w wyniku których wyłonieni zostaną mistrzowie, mający prawo w trzech pierwszych kategoriach reprezentować naszą diecezję w dniach 1-2 maja 20120 r.
w XV  Mistrzostwach Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar „KnC”
w Elblągu.

Diecezjalny duszpasterz LSO ks. Zygfryd Waskin

 

 

WYDARZENIA

Góra św. Anny – Diecezjalna Pielgrzymka LSO – 29 i 30 sierpnia 2017 r.

Kurs Psałterzystów w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu

Rozpoczęcie: 10 lutego 2018

 Dzień Otwartych Drzwi w opolskim seminarium. 28 kwietnia 2018 r.

Tegoroczne hasło tego dnia, to: ,,Obudź mnie”. W programie m.in. zwiedzanie seminarium, spotkania w mniejszych grupach dla dzieci i młodzieży, Msza Święta, koncert zespołu i nabożeństwo. Będzie też ciepły posiłek oraz coś na słodko.

Góra św. Anny – Diecezjalna Pielgrzymka LSO – 28 i 29 sierpnia 2018 r.