Ogłoszenia duszpasterskie

Złota myśl tygodnia

Pan Bóg z pomocą przychodzi zawsze 15 minut za późno… i zawsze zdąży.

(ks. Piotr Pawlukiewicz)

 

Z nauczania pasterzy diecezji opolskiej

Wierzę w Kościół – katechezy o Domu Bożym (część 97)

Przez przyjęcie stosownej konsekracji diakon jest żywym znakiem Chrystusa-Sługi w Kościele. Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia, że przez sakrament święceń diakoni upodabniają się do Chrystusa, który stał się „diakonem”, tzn. sługą wszystkich (por. KKK 1570). To samo przypomina się w Wytycznych dotyczących formacji, życia i posługi diakonów stałych: „Diakonat zostaje udzielony przez specjalne wylanie Ducha Świętego (wyświęcenie), które upodabnia przyjmującego te święcenia do Chrystusa, Pana i Sługi wszystkich” (Wytyczne, 1). Upodobnienie do Chrystusa Sługi, przyjęcie „postaci sługi” nie oznacza kapłańskiego urzędu, kapłańskiej władzy. Dlatego nie można mówić o kapłaństwie diakona, choć zwracamy się doń zwyczajowo „księże diakonie”.

Jak zauważa Yves Congar, „(…) diakon uczestniczy w sposób sobie właściwy i pełniąc swoją diakonię w działalności właściwej kapłaństwu hierarchicznemu: posługa słowa, celebracja eucharystyczna, kierowanie wspólnotą wiernych”. W sposób sobie właściwy, tzn. w sposób niepełny, bo piastując urząd w Kościele (otrzymany drogą sakramentalnego aktu święceń), nie posiada władzy sprawowania Eucharystii, odpuszczania grzechów, a także władzy pasterskiej, tzn. jurysdykcji. To oznacza, że diakon należy do hierarchii, ponieważ w sakramencie święceń otrzymuje urząd (ordo). Nie ma jednak udziału w kapłaństwie hierarchicznym, ponieważ otrzymany urząd, a właściwie otrzymany dar Ducha nie uzdalnia go do sprawowania Ofiary eucharystycznej, odpuszczania grzechów i nie udziela mu władzy pasterskiej w Kościele. Może jedynie pełnić funkcję współpracownika biskupa, co jasno wyraża sam obrzęd udzielenia święceń diakonatu, gdy tylko biskup wkłada ręce na święconego, a nie całe prezbiterium danego Kościoła.

/bp Andrzej Czaja/

______________________________________________

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

         29.09.2024 r. – 6.10.2024 r.  

______________________________________________________

Bóg zapłać! za przygotowanie naszego kościoła i wokół następującym rodzinom:

     NIWNICA – mieszkańcy posesji: nr 10, 11, 12, 13

     WYSZKÓW – mieszkańcom posesji:  nr  36, 36a

Proszę o posprzątanie kościoła i terenu wokół następujące rodziny:

     NIWNICA – mieszkańcy posesji: nr 15, 16,

     WYSZKÓW – mieszkańcy posesji: nr 37

 

______________________________________________________

  1. Wszystkich Parafian nadal zachęcam, w rodzinach, do łączności duchowej i wspólnej modlitwy Koronki do Miłosierdzia Bożego zakończonej śpiewem Suplikacji „Święty Boże” o godz.15.00 zaś o godz. 20.30 Modlitwy Różańcowej zakończonej Apelem Jasnogórskim – Prośmy o łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. O łaskę ocalenia oraz o pokój na świecie szczególnie na Ukrainie, w naszej Ojczyźnie oraz naszych duszach i rodzinach. Prośmy o należne miejsce dla każdego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, w naszych sercach i społeczeństwie oraz o nowe, liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
  2. Jeszcze dziś po każdej Mszy św ZBIÓRKA DO PUSZEK NA POMOC POWODZIANOM. Taką ofiarę będzie można również złożyć przez cały tydzień do puszki wystawionej na bocznym ołtarzu Matki Bożej. Indywidualnie można także wpłacać swoje ofiary, na ten cel, na nasze Konto parafialne PKO S.A. nr 74 1240 1633 1111 0000 2652 1387 z dopiskiem „powódź” lub bezpośrednio do centrali CARITAS Diecezji Opolskiej 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „powódź”.
  3. OSOBY POSZKODOWANE PRZEZ POWÓDŹ, NA TERENIE NASZEJ PARAFII, POTRZEBUJĄCE JAKIEJKOLWIEK POMOCY, PROSZONE SĄ O KONTAKT POPRZEZ PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS BĄDŹ BEZPOŚREDNIO U KS. PROBOSZCZA.
  4. Kto z Parafian potrzebuje wodę butelkową może, po każdej Mszy św., zgłosić się do naszego Parafialnego Centrum Dzieci i Młodzieży.
  5. Wszystkich Parafian proszę o modlitwę w intencjach poszkodowanych przez tegoroczną powódź oraz w intencji osób niosących im konkretną pomoc. Możemy to czynić  przez codzienny udział we Mszy św. czy indywidualną modlitwę w naszych domach. Proszę również o otwarte serce i nasze dłonie w sąsiedzkiej pomocy potrzebującym.
  6. Kuria Diecezjalna i Caritas Diecezji Opolskiej ogłaszają również zbiórkę:
    – artykułów do higieny osobistej;
    – środków czystości (proszki i płyny do czyszczenia);
    – środków dezynfekcyjnych;
    – koców, śpiworów, karimat;
    – żywności z długim terminem przydatności;
    – agregatów prądotwórczych;
    – osuszaczy;
    – sprzętów do sprzątania (wiader, łopat, taczek, mioteł, itp.)                                                                                                                                                                                Dary te można dostarczać codziennie na Plebanię w Niwnicy.                                                                                                                                       
  7. We wtorek rozpoczynamy miesiąc październik a z nim Nabożeństwa Różańcowe, które będą sprawowane w naszej parafii w Niedzielę o godz. 15.00 zaś w ciągu tygodnia w Niwnicy – poniedziałki, środy, czwartki, piątki i soboty o godz. 17.00 a w Wyszkowie w poniedziałki, środy, czwartki i piątki o godz. 18.30. Dzieci I Komunijne otrzymają na pierwszym Nabożeństwie Różańcowym poświęcone Różańce
  8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca zapraszam w te dni do liczniejszego udziału we Mszy św. i okolicznościowych Nabożeństwach połączonych z Nabożeństwem Różańcowym
  9.  W sobotę odwiedzę naszych chorych w domach, których można zgłosić dziś czy w najbliższych dniach.
  10. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona jest na potrzeby Kurii Diecezjalnej i Seminarium Duchownego w Opolu
  11. Kancelaria parafialna czynna w ciągu tygodnia po każdej Mszy św., za wyjątkiem Świąt i Uroczystości.
  12. Przypominam i zapraszam wszystkich Parafian do zapoznania się ze STANDARDAMI OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY W DUSZPASTERSTWIE  PARAFIALNYM, zatwierdzonymi w naszej wspólnocie parafialnej w dniu 1 lipca 2024 r. (strona internetowa naszej parafii – zakładka Informacje).
  13. Okazja do Sakramentu Pokuty w ciągu tygodnia przed Mszą św zaś w sobotę o godz. 17.00 (od października przed Nabożeństwem Różańcowym)
  14. Składam serdeczne Bóg zapłać! za wszelkie ofiary składane na potrzeby naszej parafii.
  15. W przedsionku kościoła możliwość zakupienia nowego numeru „Gościa Niedzielnego” dla dorosłych i „Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci i młodzieży.
  16. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom życzę radosnej i błogosławionej Niedzieli oraz całego tygodnia.

OGŁOSZENIA O CHARAKTERZE DIECEZJALNYM

1. Radia Doxa – Przypominamy, że Radia Doxa można słuchać na częstotliwości 107,9 FM oraz dodatkowo na 87,8 FM (Racibórz), 89,6 FM (Kędzierzyn-Koźle), 96,7 FM (Nysa), a także na www.doxa.fm.

2. Inicjatywa „TAK dla religii w szkole”. Z inicjatywy czterech tygodników katolickich (Niedzieli, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnika Katolickiego) ruszyła wspólna akcja „TAK dla religii w szkole”, która wpisuje się w szereg akcji podejmowanych przez Kościół, katechetów i rodziców, mających na celu wyrażenie stanowczego sprzeciwu wobec krzywdzących i niesprawiedliwych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Opolskiej, zachęca rodziców, katechetów i wszystkie osoby, którym leży na sercu wychowanie dzieci i młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich, do przyłączenia się do akcji i podpisanie protestu skierowanego do Minister Edukacji. Petycję w wersji online można podpisać na stronie internetowej: www.lekcjereligiiwszkole.pl.

3. Nauki przedmałżeńskie w Nysie. Duszpasterstwo Rodzin Rejonu Nyskiego zaprasza narzeczonych do udziału w weekendowych lub stacjonarnych naukach przedmałżeńskich. Najbliższy kurs stacjonarny nauk przedmałżeńskich w Nysie,  (składającym się z 4. wieczornych, poniedziałkowych spotkań), rozpocznie się 7 października 2024 r. o godz. 19.00 w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie. Formularz zapisów oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.rodzinnanysa.pl. zaś najbliższy kurs weekendowy odbędzie się w dniach 27-28 października 2024 r. Formularz zapisów oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.rodzinnanysa.pl.

4. „Ośrodek Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin w Nysie, będący oddziałem Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, rozpoczyna rejestrację do uczestnictwa w nowym projekcie, w którym bezpłatną pomoc terapeutyczną mogą uzyskać wszyscy mieszkańcy województwa opolskiego. W ramach projektu można skorzystać z następujących form wsparcia: 1) systemowa terapia rodzin/terapia małżeńska; 2) indywidualna psychoterapia osób dorosłych, 3) terapia i diagnoza dzieci, 4) konsultacje i poradnictwo psychologiczne. Aby zgłosić chęć udziału, w któreś z powyższych form wsparcia, należy skontaktować się z rejestracją i umówić się na pierwszy termin spotkania – tel. 77-442-55-50 (rejestracja telefoniczna w godz. 09-16:00), e-mail: poradnia@dfoz.p

5. Spotkania czcicieli Krzyża Świętego w Niwnicy. Ksiądz Piotr Mazur, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy, zaprasza wszystkich Czcicieli Krzyża Świętego do udziału w czuwaniach, które odbywają się 14. dnia każdego miesiąca w kościele parafialnym w Niwnicy. W programie: o godz. 15.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, o 17.30 Nabożeństwo ku czci Krzyża Świętego, a następnie Msza św. i procesja z relikwiami Krzyża Świętego. Jednocześnie ks. Piotr Mazur informuje, że rozwijające się Muzeum Krzyża Świętego w Niwnicy przyjmie do swoich zbiorów wszelkie krzyże. (Tel. kontaktowy 77 4356412 lub mail – parafia.niwnica@gmail.com)

6. Sześć zasad ku odnowie Kościoła i naszego życia rodzinnego i społecznego. W nawiązaniu do apelu, który Biskup Opolski wyraził w Liście na Wielki Post oraz do Jego prośby  skierowanej do diecezjan podczas Mszy św. Krzyżma, nasza diecezja wstępuje na drogę odnowy Kościoła i życia rodzinnego oraz społecznego. Drogę tę wyznacza sześć kroków, które wskazał Jezus w 18 rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza. Poszczególne kroki będziemy podejmować w najbliższych miesiącach:

I. Prostota i otwartość (kwiecień)

II. Dobry przykład  (maj) Link – https://youtu.be/5N3aoeHQcuQ\

III. Troska o ubogich (czerwiec) Link – https://www.youtube.com/watch?v=cymouPfIv3M

IV. Braterskie upomnienie (wrzesień) Link – https://www.youtube.com/watch?v=85C1fSnROuQ

V. Wspólna modlitwa (październik)
VI. Przebaczenie i pojednanie (listopad)

7. Grupa wsparcia dla osób zranionych w Kościele. Została uruchomiona w Opolu grupa wsparcia dla osób, które doświadczyły zranienia w Kościele. Spotkania będą odbywały się w centrum Opola we wtorki (z częstotliwością jedno spotkanie w miesiącu) od godz. 17.00 do godz.19.00-20.00. Harmonogram spotkań jest następujący: 23 lipca, 24 września, 8 października, 12 listopada, 3 grudnia. Spotkania poprowadzi: p. Magdalena Król, psycholog – psychoterapeuta oraz ks. Łukasz Knieć, duszpasterz osób skrzywdzonych w Kościele. Celem spotkań jest zbudowanie przestrzeni do wyrażenia trudnych emocji i uczuć w bezpiecznej atmosferze. Więcej informacji znajduje się na profilu Facebook.

8. Jemielnickie „wieczory ze św. Józefem”. Duszpasterze Diecezjalnego Sanktuarium św. Józef w Jemielnicy zapraszają na comiesięczne czuwania pt. „Jemielnickie wieczory ze św. Józefem”, które odbędą się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy w następujące piątki 2024 r.: 20 września, 25 października, 22 listopada, 20 grudnia. Rozpoczęcie o godz. 19.30. W programie: katecheza o św. Józefie, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. w powierzonych intencjach.

9. Czas stworzenia. Od niedzieli 1 września (Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia, który został ustanowiony przez Papieża Franciszka w 2015 r.) do 4 października br. (dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu) przeżywamy okres określany jako „Czas Stworzenia”. Niech ten czas będzie okazją do modlitwy wdzięczności Bogu za dar życia oraz refleksji nad naszą troską o całe dzieło stworzonego świata.

10. Spotkanie Trzeźwościowe na Górze Świętej Anny. Duszpasterstwo Trzeźwościowe na Górze Świętej Anny zaprasza na 31. Spotkanie Trzeźwościowe na Górze Świętej Anny, które odbędzie się w dniach 6-8 września 2024 r. Tegoroczny temat spotkania to „Podejmowanie odpowiedzialnych decyzji w budowaniu relacji w rodzinie”. W programie: nabożeństwo Drogi Krzyżowej, piesza pielgrzymka, Msza św., mityngi, wykłady, warsztaty i koncerty.

11. Pielgrzymka Kobiet na Górze Świętej Anny. Ojcowie Franciszkanie z Góry Świętej Anny zapraszają na Pielgrzymkę Kobiet, która odbędzie się w sobotę 7 września br. W programie: o godz. 9.30 przywitanie i konferencja, o godz. 10.30 modlitwa różańcowa w intencji kobiet, o godz. 11.00 Msza św. w intencji kobiet, o godz. 12.00 przerwa obiadowa, o godz. 13.30 nabożeństwo do św. Anny w intencji kobiet. Gościem spotkania będzie ks. Tomasz Gajda, duszpasterz rodzin rejonu nyskiego.

12. Podziękowanie za dar potomstwa na Górze Świętej Anny. Ojcowie Franciszkanie z Góry Świętej Anny zapraszają w niedzielę 8 września br. do wspólnego dziękczynienia Bogu za daru potomstwa, uproszonego za wstawiennictwem św. Anny. W programie: o godz. 11.30 Msza św. dziękczynna w Bazylice, a po niej błogosławieństwo rodzin, o godz. 14.00 nabożeństwo do św. Anny. W załączniku 3. plakat.

13. Dzień Katechety i Nauczyciela oraz uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Biskup opolski Andrzej Czaja serdecznie zaprasza wszystkich księży katechizujących w szkołach do udziału w Dniu Katechety i Nauczyciela, który odbędzie się w piątek 4 października br. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. Będzie to zarazem inauguracja roku szkolno-katechetycznego połączona z konferencją przedmiotowo-metodyczną. Zaproszenie skierowane jest także do wszystkich nauczycieli, katechetów i pracowników oświaty. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 Mszą św. Następnie słowo do katechetów skieruje biskup Andrzej Czaja. Na zakończenie komunikaty Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Opolskiej.

14. Diecezjalna Pielgrzymka Dzieci Maryi na Górę Świętej Anny. Diecezjalne Duszpasterstwo Dzieci Maryi zaprasza do udziału w dorocznej Diecezjalnej Pielgrzymce Dzieci Maryi na Górę Świętej Anny, która odbędzie się w dwóch terminach: 20-22 września 2024 r. (dla rejonu duszpasterskiego Opole i Kluczbork) oraz 11-13 października 2024 r. (dla rejonu duszpasterskiego Nysa i Racibórz). Towarzyszyć jej będzie hasło „Magnificat – z pokolenia na pokolenie”. Szczegółowe informacje znajdują się w najnowszym numerze biuletynu „Głos Maryi”, o którym mowa w dziale „Materiały i pomoce duszpasterskie”. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz na stronie internetowej.

15. Dożynki diecezjalne. Tegoroczne dożynki diecezjalne odbędą się w niedzielę 22 września na Górze Świętej Anny. Suma Dożynkowa pod przewodnictwem biskupa Rudolfa Pierskały będzie odprawiona o godz. 11.00. Od godz. 10.15 delegacje z dekanatów gromadzą się na schodach prowadzących do Groty Lurdzkiej i w procesji udają się do niej na Mszę św. Tegorocznym Dożynkom przewodniczy rejon nyski – dekanat Głuchołazy. Przygotowują: przywitanie i podziękowanie, czytania, modlitwę wiernych, liturgiczną służbę ołtarza, ewentualnie orkiestrę i chór oraz wyznaczają starostów dożynkowych. Ten dekanat ma za zadanie udekorować kwiatami i płodami rolnymi Grotę Lurdzką. Każdy zaś dekanat wyznacza przynajmniej jedną parafię jako delegację z koroną żniwną, chlebem i darem ołtarza. Przed rozpoczęciem liturgii (od godz. 10.15) dziekan dekanatu lub wyznaczony przez niego kapłan przedstawia parafie dekanatu, co może być przeplatane występami chóru lub zespołu. Obecni na dożynkach księża, a zwłaszcza dekanalni duszpasterze rolników, zaproszeni są do koncelebry. Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników zaprasza także orkiestry z poszczególnych parafii, parafian w strojach ludowych i poczty sztandarowe.

16. Spotkanie dla mężczyzn. Bractwo Świętego Józefa oraz Mężczyźni Świętego Józefa zapraszają wszystkich mężczyzn na spotkanie formacyjno-modlitewne, które odbędzie się we wtorek 24 września br. o godz. 19.30 w auli Muzeum Diecezjalnego (ul. Kardynała Kominka 1a, wejście od ul. Książąt Opolskich 44). W programie m.in.: wspólna modlitwa (Różaniec i Apel Jasnogórski) oraz wykład pt. „Modlitwa Jezusa”, który wygłosi ks. Łukasz Florczyk. Spotkanie odbywa się w ramach przygotowania do inicjatywy pod nazwą „Męskie Oblężenie Jasnej Góry”.

17. Warsztaty z komunikowania. Opolski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich zaprasza na warsztaty z komunikowania, które odbędą się w czwartek 26 września 2024 r. o godz. 18.00 w parafii św. Jana Pawła II w Opolu (ul. Witosa 40). Zajęcia poprzedzi Msza św. o godz. 17.00. Warsztaty poprowadzi ks. Jerzy Dzierżanowski. W załączniku 11. plakat.

18. VIII Męskie Oblężenie Jasnej Góry. W sobotę 28 września br. na Jasnej Górze odbędzie się VIII Męskie Oblężenie Jasnej Góry, czyli coroczne spotkanie, które gromadzi mężczyzn z całej Polski, pragnących pogłębić swoją wiarę i umacniać relację z Bogiem. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło „Mężczyzna modlitwy” i jest inspirowane przygotowaniami do Jubileuszu 2025. W programie m.in.: Mszy św. pod przewodnictwem i z homilią biskupa Waldemara Musioła, konferencja biskupa Radosława Orchowicza i wykład ks. dr. Przemysława Kwiatkowskiego z Gniezna, świadectwa mężczyzn i wspólna modlitwa.

19. IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka. W sobotę 12 października br. odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium św. Jana Pawła II (o godz. 9.00 konferencja, następnie nabożeństwo i procesja różańcowa) oraz do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (o godz. 11.15 konferencja, następnie Msza św. i Godzina Miłosierdzia). Gośćmi specjalnymi spotkania będą: bp Janusz Masztalski i ks. Wojciech Węgrzyniak.

20. III Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet. W sobotę 19 października br. w Gdańsku odbędzie się III Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet, którego tematem będzie „Kobieta w przywództwie”. Jego celem będzie wspólna modlitwa, zapoznanie się oraz wymiana doświadczeń w kontekście tego, w jaki sposób przewodnictwo kobiet we wspólnotach wzbogaca apostolską i duszpasterską misję Kościoła. Zapisy oraz szczegółowe informacje na stronie internetowej www.kierunekniebo.pl oraz na plakacie w załączniku 16.

21. Studium Poradnictwa Rodzinnego 2024-2026. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej zaprasza do udziału w kolejnej edycji Studium Poradnictwa Rodzinnego (2024-2026). Rekrutacja trwa do 30 września 2024 r. Studium Poradnictwa Rodzinnego, organizowane przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej, kształci osoby, które chcą poprzez posługę doradcy życia małżeńskiego towarzyszyć narzeczonym w przygotowaniu do zawarcia sakramentu małżeństwa, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat katolickiego spojrzenia na życie małżeńskie i rodzinne. Podczas całego procesu kształcenia Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej gwarantuje wykłady i warsztaty na wysokim poziomie merytorycznym, które prowadzić będzie wykwalifikowana kadra. Zapisy na stronie internetowej: www.dr.opole.pl

22. Rekrutacja na Wydziale Teologicznym UO. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza do studiowania w ramach następujących kierunków: Teologia (moduł kapłański, 6-letnie studia magisterskie); Teologia (moduł katechetyczny, 5-letnie studia magisterskie – także w formie niestacjonarnej); Orientalistyka chrześcijańska (3-letnie studia licencjackie; 2-letnie studia magisterskie); Teologia kanoniczna (2-letnie studium licencjatu rzymskiego, przygotowujące do doktoratu). Ponadto oferowane są studia podyplomowe: Wystąpienia publiczne i oratorstwo (2-semestralne) oraz Studia teologiczno-katechetyczne (3-semestralne dla nauczycieli). Więcej informacji na stronie internetowej www.wt.uni.opole.pl.

23. Międzynarodowa Koronka na ulicach miast świata. Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia”, działający przy Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, zaprasza do włączenia się w inicjatywę modlitewną pn. Międzynarodowa Koronka na ulicach miast świata. Organizatorzy proponują, aby w sobotę 28 września br. (w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki) o godz. 15.00 w dowolnym miejscu (na ulicy, przed domem, biurem, fabryką, szkołą) odmówić samemu lub w grupie Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji: Kościoła, sprawujących władzę, pokoju w Ukrainie i na świecie, więźniów, ojczyzny i rodziny. Więcej informacji na stronie internetowej.

24. Rejonowe spotkania misyjne. Duszpasterstwo misyjne diecezji opolskiej zaprasza Członków Papieskich Dzieł Misyjnych oraz wszystkich zainteresowanych i zaangażowanych w sprawy misyjne w swoich parafiach (kapłanów, siostry zakonne, alumnów, animatorów misyjnych, katechetów i tych, którym sprawy misji leżą na sercu) na jesienne spotkania misyjne. Dla rejonu nyskiego spotkanie odbędzie się 26 października 2024 r. – Nysa (parafia św. Jakuba i św. Agnieszki).Studium Poradnictwa Rodzinnego 2024-2026. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej zaprasza do udziału w kolejnej edycji Studium Poradnictwa Rodzinnego (2024-2026). Rekrutacja trwa do 30 września 2024 r. Studium Poradnictwa Rodzinnego, organizowane przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej, kształci osoby, które chcą poprzez posługę doradcy życia małżeńskiego towarzyszyć narzeczonym w przygotowaniu się do zawarcia sakramentu małżeństwa, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat katolickiego spojrzenia na życie małżeńskie i rodzinne. Podczas całego procesu kształcenia Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej gwarantuje wykłady i warsztaty na wysokim poziomie merytorycznym, które prowadzić będzie wykwalifikowana kadra. Więcej szczegółów o rekrutacji, kosztach i planie Studium można znaleźć w informatorze, który przesyłam w załączniku 15. Plakat w załączniku 16. Zapisy na stronie internetowej: www.dr.opole.p.

25. Spotkanie dla młodzieży po bierzmowaniu i studentów – Ławka Go! Diecezjalne Duszpasterstwo Młodych Ławka przygotowuje spotkanie Ławka Go!, które odbędzie się w dniach 4-6 października br. Domu Pielgrzyma na Górze Świętej Anny. Spotkanie jest organizowane z myślą o studentach oraz młodzieży, która przyjęła już sakrament bierzmowania. Koszt uczestnictwa to 210 zł. Więcej informacji znajduje się w mediach społecznościowych duszpasterstwa (profil Facebook i Instagramie dmlawka) oraz na naszej stronie internetowej www.lawka.org, na której już ruszyły zapisy.

26. Pielgrzymka Wolontariuszy i Pracowników Caritas. Caritas Diecezji Opolskiej serdecznie zaprasza wszystkich wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas, pracowników i przyjaciół oraz dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas do udziału w Pielgrzymce Caritas Diecezji Opolskiej do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, która odbędzie się w sobotę 5 października 2024 r. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. o godz. 10.30 w bazylice św. Jadwigi. Eucharystii przewodniczyć będzie oraz słowo Boże wygłosi biskup Waldemar Musioł. Czcigodnych kapłanów, zwłaszcza dekanalnych i rejonowych duszpasterzy Caritas i wszystkich duszpasterzy tych parafii, w których działają SKC i PZC, zapraszamy do koncelebry. Po Mszy św. będzie krótka przerwa, w czasie której Caritas Diecezji Opolskiej zaprasza na przygotowany przez Siostry Boromeuszki poczęstunek w krużgankach klasztornych. W tym czasie będzie możliwość nabycia wyrobów wykonanych przez podopiecznych WTZ Caritas Diecezji Opolskiej. Po posiłku (ok. godz. 12.45) w bazylice pw. św. Jadwigi konferencję dla wolontariuszy PZC wygłosi ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, a w salce odbędzie się spotkanie dla wolontariuszy SKC. Pielgrzymkę zakończy nabożeństwo Drogi Krzyżowej w lasku bukowym o godz. 13.45

27. IV Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne w Głogówku. Ks. Piotr Kierpal i ks. Mateusz Mandalka, diecezjalni duszpasterze muzyków kościelnych, bardzo serdecznie zapraszają wszystkich chórzystów, kantorów, śpiewaków, organistów, kapłanów, siostry zakonne i osoby indywidualne – w terminie od 29 listopada do 1 grudnia 2024 r., do parafii św. Bartłomieja w Głogówku – na IV edycję ogólnopolskich warsztatów chóralnych. Prowadzącymi będą: s. Maria Bujalska (dyrygentka chłopięcego chóru na Jasnej Górze), ks. Piotr Kierpal (diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych), ks. Mateusz Mandalka (dyrektor artystyczny wydarzenia), mgr Katarzyna Młynarska (trener wokalny, dyrektor Studium Wokalnego we Wrocławiu), mgr Marcin Wasilewski-Kruk (śpiewak operowy, kantor bazyliki mariackiej w Krakowie). Koszt uczestnictwa wynosi 230 zł. Zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego (do 27 listopada, liczba uczestników jest ograniczona). Szczegóły na stronie www.warsztatyglogowek.pl. W załączniku 21. plakat. Na zakończenie warsztatów, w niedzielę 1 grudnia br. o godz. 16.00 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Waldemara Musioła, podczas której będziemy modlić się w intencji prof. Alfreda Bączkowicza, emerytowanego organisty opolskiej katedry obchodzącego 85. rocznicę urodzin, a po Eucharystii (o godz. 17.30) odbędzie się Adwentowy Koncert Pieśni Chóralnych.

28. Apel Komendanta Powiatowego Policji w Nysie. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu wzrosła skala wyłudzeń i częstotliwość dokonywanych oszustw na osobach starszych. W celu wyłudzenia pieniędzy przestępcy podszywają się pod policjantów, najbliższych członków rodziny, „Kuriera przesyłek” a nawet „pracownika sanepidu” wykorzystując dobroć, bezradność czy łatwowierność osób starszych, które tracą niejednokrotnie oszczędności całego życia. Oszuści zwykle w sposób losowy wybierają swoje ofiary, najczęściej kontaktując się telefonicznie przedstawiają nieprawdziwe historie typu: że pieniądze na koncie bankowym są zagrożone i należy je przelać na konto policyjne celem ich zabezpieczenia; innym razem oszuści wmawiają, że bliska nam osoba jest sprawcą wypadku samochodowego i potrzeba pieniędzy na opłacenia kaucji lub adwokata. Najczęściej pojawia się prośba o przekazanie ieniędzy, dokonanie przelewu lub wzięcia pożyczki. Bardzo często osoby starsze wyrzucają swoje pieniądze przez okno lub wrzucają je do wskazanego przez oszustów kosza na śmieci lub przekazują osobie trzeciej, która po telefonie pojawia się w mieszkaniu. Wszystko to dzieje się pod presją czasu i towarzyszących emocji. W trosce o bezpieczeństwo apeluje się o czujność i rozwagę. Kiedy mamy jakiekolwiek  podejrzenia, że ktoś  próbuje nas oszukać, natychmiast kontaktujmy się z Policją dzwoniąc pod numer 112.

29. Informacje o punktach opieki duszpasterskiej dla wiernych różnych wyznań ze Wschodu. W ostatnich latach na naszych oczach dokonują się znaczące zmiany w funkcjonowaniu naszego kontynentu. Dotyczą one także kwestii migracji. Nasz region, z racji geograficzno-ekonomicznych, przyjął sporą grupę osób, które przybyły do nas z terenów dawnego Związku Radzieckiego. Są to głównie osoby poszukujące pracy oraz studenci i uczniowie. Kościół nie może pozostać obojętny na ich los, szczególnie w wymiarze duchowym. Dlatego w związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem informujemy  o dostępnej dla nich opiece duszpasterskiej: dla osób należących do Kościoła prawosławnego: (1) przy Prawosławnej Parafii  Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości (Kędzierzyn Koźle, ul. Kościelna 11) oraz (2) przy Rzymskokatolickiej Parafii  św. Ap. Piotra i Pawła (Opole, pi. Mickiewicza 1) tel. kontaktowe: 885 762 567; 691 750 948; dla osób należących do Kościoła greckokatolickiego: przy Rzymskokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego (Opole, ul. gen. Grota-Roweckiego 3), tel. kontaktowe: 736 136 617; 739 981 340; dla osób należących do Kościoła rzymskokatolickiego: przy Rzymskokatolickiej parafii Przemienienia Pańskiego (Opole, ul. gen. Grota-Roweckiego 3), tel. kontaktowe: 694 910 306; 77 455 55 46. O przekazanie tej informacji migrantom prosimy również ich pracodawców, przyjaciół.