Ogłoszenia duszpasterskie

Złota myśl tygodnia

„Bardzo późno zdobywamy się na odwagę wiedzenia tego, co wiemy”. (Albert Camus)

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

          24.03.2019 r. – 31.03.2019 r.                                           

Bóg zapłać! za przygotowanie naszego kościoła i terenu wokół, następującym rodzinom:

       NIWNICA – mieszkańcom posesji nr  119, 120, 121, 1

       WYSZKÓW – mieszkańcom posesji nr  34/1-3

W tym tygodniu proszę o posprzątanie kościoła i terenu wokół następujące rodziny:

      NIWNICA –  mieszkańców posesji nr 2,2a, 3, 4

      WYSZKÓW – mieszkańców posesji nr 35a, 45a

 1. W dzisiejszą niedzielę w ramach akcji „ŻONKIL” gościmy w naszej wspólnocie parafialnej przedstawicieli ze Stowarzyszenia AUXILIUM z Nysy, którzy poproszą nas o wsparcie finansowe w czasie dzisiejszej zbiórki do puszek na działalność Nyskiego Hospicjum.
 2. W okresie Wielkiego Postu, zgodnie z przykazaniami kościelnymi, nie uczestniczymy w zabawach. Uczyńmy i realizujmy nasze postanowienia wielkopostne, które pragniemy podjąć z miłości do naszego Zbawiciela (Spowiedź św.; częstszy udział we Mszy św. i nabożeństwach wielkopostnych, czytanie Pisma Świętego jak również podejmując akcję trzeźwościową w naszych rodzinach itp.)
 3. Nabożeństwa wielkopostne w naszej parafii:                                                                                                                                                                                        Nabożeństwo Drogi KrzyżowejWyszków – czwartek po Mszy św. a w Niwnicy – piątek po Mszy św. Przy stacji „Śmierć Pana Jezusa na Krzyżu” modlimy się za naszych zmarłych – wypominki w Ich intencji można składać do koszyczka na ołtarzu Matki Bożej.                                                 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – Niedziela – w kościele parafialnym o godz. 15.00                                                                                                      Rekolekcje Parafialne – odbędą się w dniach od 6 – 10 kwietnia.                                                                                                                                                   Za pobożny udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.                                                                            Jałmużnę Postną – można składać do skarbonek w przedsionku Kościoła.
 4. W poniedziałek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Jest to również Dzień Świętości Życia. Zachęcam wszystkich do podjęcia Adopcji Duchowej i modlitwy w tej intncji.
 5. Dzieci i młodzież zapraszam na Mszę św. szkolno-młodzieżową oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej w czwartek w Wyszkowie a w piątek w Niwnicy.
 6. W piątek o godz. 16.30 spotkanie uczniów kl. VI a po Mszy św. uczniów kl. VII i VIII przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania.
 7. PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ – luty 2020. Bliższe informacje można uzyskać u ks. Proboszcza.
 8. Okazja do spowiedzi św.: codziennie przed Mszą św., zaś w sobotę od godz. 17.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św..
 9. Nauki dla narzeczonych w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie. Spotkania będą odbywać się w lutym (4,11,18,25), marcu (4,11,18,25), kwietniu (1,8,15,29), maju (6,13,20,27), czerwcu (3,10,17,24) w poniedziałki o godz. 19.00; Nysa ul. E. Gierczak 2. Przy Diecezjalnym Domu formacyjnym działa również Poradnia Życia Rodzinnego. Szczegółowe informacje narzeczeni mogą otrzymać w czasie nauk ogólnych lub na recepcji.
 10. Wielkopostne Wykłady Otwarte. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na kolejny cykl Wielkopostnych Wykładów Otwartych, które odbywać się będą w kolejne soboty Wielkiego Postu  o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4). Tegoroczny temat cyklu brzmi: «Po co światu – teologia?» W sobotę 30 marca wykład wygłosi ks. dr hab. Krystian Kałuża, prodziekan WT UO na temat: „Po co nam STUDIOWANIE TEOLOGII? ”.
 11. MARYJNA WSPÓLNOTA OPIEKUNEK DZIECIĘCTWA BOŻEGO Zobowiązania członkiń: — podejmowanie nieustannej wewnętrznej pracy nad sobą, — świadectwo gorliwego realizowania zadań wychowawczych w rodzinie i poza nią, — osobisty i wspólnotowy kult św. Anny i św. Jadwigi przez modlitwę za ich wstawiennictwem, troskę o wizerunki i pielgrzymowanie, — codzienna modlitwa w intencji dzieci i wnuków oraz całego młodego pokolenia, — zaangażowanie w parafii na rzecz formacji młodego pokolenia, — świadczenie wzajemnej pomocy duchowej innym członkiniom Wspólnoty.
 12. Jałmużna wielkopostna. Skarbonki Caritas. Caritas Diecezji Opolskiej od ponad 20 lat w okresie Wielkiego Postu rozprowadza papierowe skarbonki jałmużny wielkopostnej. Przeznaczeniem jałmużny będzie w tym roku wsparcie Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu przy ul. Mickiewicza 5, któremu grozi zamknięcie. Placówka co roku usprawnia ponad tysiąc dzieci z deficytami rozwojowymi, w wieku od 1 miesiąca do 18-go roku życia.
 13. Dzień Świętości Życia 2019. W poniedziałek 25 marca będziemy obchodzić Dzień Świętości Życia. Gorąco zachęcamy do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji oraz modlitwy w tej intencji.
 14. Rekolekcje powołaniowe w seminarium. W dniach 29-31 marca 2019 r. w opolskim seminarium odbędą się rekolekcje powołaniowe pod hasłem «Tajemnica». Mają one na celu pomoc młodym mężczyznom w rozeznaniu powołania i pokazanie jak wygląda codzienne życie w seminarium. Rekolekcje te są skierowane do tegorocznych i przyszłorocznych maturzystów oraz osób, które już zdały maturę.
 15. Wielkopostny dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W sobotę 30 marca o godz. 9.30 w kościele seminaryjno-akademickim św. Jadwigi w Opolu przy ul. Drzymały rozpocznie się wielkopostny dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W programie m.in.: modlitwa różańcowa i okazja do sakramentu pokuty, Msza św. oraz wykład formacyjny. W imieniu duszpasterstwa liturgicznego naszej diecezji prosimy Proboszczów o przekazanie tego zaproszenia szafarzom w parafii.
 16. Wiosenne spotkania misyjne w rejonach. Duszpasterstwo Misyjne Diecezji Opolskiej zaprasza na wiosenne spotkania misyjne. Zaproszenie to kierowane jest w stronę Członków Papieskich Dzieł Misyjnych oraz wszystkich w jakikolwiek sposób związanych z misjami w swoich parafiach: kapłanów, sióstr zakonnych, alumnów, animatorów misyjnych, katechetów i wszystkich, którym sprawy misji leżą na sercu. Spotkanie odbędzie się  30 marca 2019 r. (sobota) – Nysa (bazylika). Początek spotkań o godz. 10.00, zakończenie ok. 13.30.
 17. Wielkopostny Dzień Skupienia Dzieci Maryi. Diecezjalny duszpasterz Dzieci Maryi zaprasza na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Marianek, który odbędzie się w sobotę 30 marca br. w Domu Misyjnym oo. Werbistów przy ul. Rodziewiczówny w Nysie. Rozpoczęcie o godz. 10:00, zakończenie ok. godz. 14:00.
 18. Tydzień Muzykologii.  Muzykologia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego zaprasza do udziału w 4. Tygodniu Muzykologii, który odbędzie się w dniach 1-5 kwietnia 2019 r.
 19. Wrzosola 2019. Duszpasterz muzyków kościelnych, ks. Piotr Kierpal, informuje, że tegoroczny Przegląd Scholi Liturgicznych «Wrzosola 2019» odbędzie się w sobotę 6 kwietnia 2019 r. w Opolu-Wrzoskach i będzie miał charakter warsztatów.
 20. Spotkanie modlitewne Biskupa Opolskiego z małżonkami w kryzysie. W nawiązaniu do tegorocznego Listu na Wielki Post Biskup Opolski serdecznie zaprasza na modlitewne spotkanie małżonków w kryzysie, także pozostających w separacji bądź po rozwodzie. Odbędzie się ono w 5. Niedzielę Wielkiego Postu 7 kwietnia o godz. 14.00 w katedrze w Opolu.
 21. Spotkanie modlitewne Biskupa Opolskiego z osobami żyjącymi w związkach niesakramentalnych. Zwyczajem lat ubiegłych pod koniec Wielkiego Postu Biskup Opolski zaprasza na spotkanie modlitewne osoby żyjące po rozwodzie w związkach niesakramentalnych. Odbędzie się ono w Niedzielę Palmową 14 kwietnia o godz. 14.00 w katedrze w Opolu.
 22. Diecezjalne spotkanie przewodników i osób związanych z ruchem turystycznym. Ks. Przemysław Seń, diecezjalny animator duszpasterstwa pielgrzymkowego i turystycznego, serdecznie zaprasza w sobotę 13 kwietnia 2019 r. do Głębinowa do Ośrodka „Rybak” na spotkanie w gronie opolskich przewodników i osób związanych z ruchem turystycznym. Spotkanie będzie okazją do wspólnej modlitwy oraz dyskusji na temat duchowego wymiaru turystyki i pomocy, jaką w tym zakresie może przynieść duszpasterstwo przewodników turystycznych.
 23. Diecezjalna Pielgrzymka Katechetów, Nauczycieli i ich Rodzin. Zapisy do końca marca. Wydział katechetyczny serdecznie zaprasza wszystkich nauczycieli, katechetów na Diecezjalną Pielgrzymkę Katechetów, Nauczycieli i ich Rodzin do Grecji oraz Macedonii śladami św. Pawła wraz z Biskupem Opolskim w terminie: 29 lipca – 8 sierpnia 2019 r. W programie m. in.: Filipi – Saloniki – Meteory – Ateny – Korynt – Mykeny – Epidauros – Delfy – Termopile – Bitoli – Ochryd – Skopje. Koszt: 860zł + 460 euro. Szczegółowy program oraz zapisy do końca marca 2019 roku na stronie wydziału katechetycznego pod linkiem: www.wk.diecezja.opole.pl/index.php/aktualnosci/574-diecezjalna-pielgrzymka-katechetow-i-nauczycieli-do-grecji-i-macedonii.
 24. Informacje o punktach opieki duszpasterskiej dla wiernych różnych wyznań ze Wschodu. Uczniów, studentów i pracowników, którzy przybyli do nas ze Wschodu i stanowią częścią naszej społeczności, informujemy, iż na terenie diecezji opolskiej istnieją miejsca, w których mogą uczestniczyć w liturgii i być objęci opieką duszpasterską. Dla osób należących do Kościoła prawosławnego są nimi: Prawosławna Parafia pw. Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości (Kędzierzyn Koźle, ul. Kościelna 11) oraz Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (Opole, Plac Mickiewicza 1), a dla osób należących do Kościoła greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego jest nim Rzymskokatolicka Parafia pw. Przemienienia Pańskiego (Opole, ul. gen. Grota-Roweckiego 3). O przekazanie tej informacji migrantom prosimy również ich pracodawców, przyjaciół i sąsiadów.
 25. Apel Komendanta Głównego PSP.  «Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa».  Państwowa Straż Pożarna przypomina i ostrzega o ryzyku powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla w sezonie grzewczym. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu bezwonnym tlenkiem węgla. Wymaga to natychmiastowego przewietrzenia mieszkania i wezwania pomocy. Należy też pamiętać o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów, czyszczenia przewodów kominowych i sprawdzania instalacji wentylacyjnej oraz o nie zaklejaniu i nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych oraz otworów nawiewnych w oknach. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje jednocześnie instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Urządzenia te poprzez wykrycie dymu lub tlenku węgla, zaalarmują nas o niebezpieczeństwie, a tym samym mogą uratować życie i zdrowie.
 26. W przedsionku kościoła możliwość zakupienia prasy religijnej.
 27. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom życzę dobrego i radosnego przeżycia dzisiejszej niedzieli oraz błogosławionego tygodnia.