Ogłoszenia duszpasterskie

Złota myśl tygodnia

„Nie ma znaczenia czy masz styl, reputację, czy pieniądz. Jeśli nie masz dobrego serca, nie jesteś niczego wart.”

(Louis de Funes)

 

Z nauczania pasterzy diecezji opolskiej

Wierzę w Kościół – katechezy o Domu Bożym (część 27)

W Kościele mamy do czynienia ze społecznością ludzkich osób skupionych wokół Chrystusa i z Nim ściśle związanych. Bardzo pięknie mówią o tym Ojcowie Soboru w Lumen gentium, wskazując na Kościół jako „(…) zgromadzenie tych, którzy z  wiarą spoglądają na Jezusa, Sprawcę zbawienia i Początek jedności oraz pokoju (…)” (KK 9).

Nasza jedność z Chrystusem jest jednak o wiele głębsza, a w jej uznaniu i określeniu nie jesteśmy zdani na jakieś domysły czy przypuszczenia. Nie chodzi tylko o jedność z Chrystusem czy wokół Chrystusa, ani nawet o jedność przez Chrystusa, chodzi o jedność w Chrystusie. Dowiadujemy się o tym wprost od Niego, z Jego przypowieści o winnym krzewie i latoroślach, a także od św. Pawła, z jego listów, w pouczeniach o Kościele jako Ciele Chrystusa. Chodzi o nasze wszczepienie w Chrystusa, o urzeczywistnianie się Kościoła w Chrystusie.

Od zwiastowania tej prawdy Ojcowie Soboru rozpoczynają swój wykład nauki o Kościele: „Kościół jest w Chrystusie niejako sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego” (KK 1). Szczególnie ważne jest to wyrażenie „w Chrystusie”. Oznacza ono, że tylko będąc w Chrystusie, poprzez trwanie w Chrystusie, Kościół jako wspólnota wierzących może nieść zbawienie światu. W oderwaniu od Chrystusa jest to niemożliwe. Nieco dalej, w nawiązaniu do myśli apostoła Pawła Ojcowie Soboru stwierdzają: „Jak wszystkie członki ciała ludzkiego, choć jest ich wiele, tworzą przecież jedno ciało, tak też i wierni w Chrystusie (por. 1 Kor 12,12)” (KK 7). Oznacza to, że Kościół stanowi zupełnie niepowtarzalną jedność Chrystusa i chrześcijan: przyobleczenie w Chrystusa, swoistą toż[1]samość Chrystusa i chrześcijan, swoistą identyczność, identyfikowanie się Chrystusa i chrześcijan. Z tej niezwykłej tajemnicy życia w Chrystusie rozwija się komunia żywa i ożywiająca, która sprawia, że chrześcijanie są własnością Chrystusa, jak latorośl wszczepiona w winny krzew (por. ChL 18).

/bp Andrzej Czaja/

______________________________________________

      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

         28.05.2022 r. – 4.06.2023 r.  

______________________________________________________

Bóg zapłać! za przygotowanie naszego kościoła i wokół następującym rodzinom:

     NIWNICA – mieszkańcy posesji: nr  Rodzice dzieci przystępujących do I Komunii Świętej

     WYSZKÓW – mieszkańcom posesji:  nr 9b, 11a

Proszę o posprzątanie kościoła i terenu wokół następujące rodziny

     NIWNICA – mieszkańcy posesji: nr  2a, 3, 4, 7

      WYSZKÓW – mieszkańcy posesji: nr 11, 12

______________________________________________________

 1. Wszystkich Parafian nadal zachęcam, w rodzinach, do łączności duchowej i wspólnej modlitwy Koronki do Miłosierdzia Bożego zakończonej śpiewem Suplikacji „Święty Boże” o godz.15.00 zaś o godz. 20.30 Modlitwy Różańcowej zakończonej Apelem Jasnogórskim – Prośmy o łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. O wygaśnięcie pandemii, o łaskę ocalenia oraz o pokój na świecie szczególnie na Ukrainie, w naszej Ojczyźnie oraz naszych duszach i rodzinach. Prośmy o należne miejsce dla każdego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, w naszych sercach i społeczeństwie oraz o nowe, liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
 2. W dzisiejszą niedzielę przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym dniu na Mszy św. o godz. 11.00 Uroczystość I Komunii Świętej.
 3. Nabożeństwa Majowe będą sprawowane w naszej parafii w ciągu tygodnia w Niwnicy dziś o godz. 15.00 zaś w poniedziałek i środę o godz. 17.00,  zaś w Wyszkowie w poniedziałek i środę o godz. 18.30.
 4. Biały Tydzień – każdego dnia Dzieci I komunijne będą uczestniczyły w nabożeństwach oraz Mszy św. przyjmując Jezusa do swoich serc.
 5. Jutro drugi dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego – Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła – o godz. 17.00 Nabożeństwo w intencji rolników o Boże  błogosławieństwo w pracy oraz kierowców z poświęceniem pojazdów.
 6. Również w poniedziałek 29.05.br. Diecezjalny dzień modlitw rolników – spotkanie rolników z rejonu nyskiego z ks. Biskupem w Szwedzkiej Górce – Msza św. o godz. 11.00
 7. W czwartek 1.06 przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – jest to dzień diecezjalnego dzieła modlitwy w intencji kapłanów „OREMUS” oraz „MARGARETEK” Jest to również Międzynarodowy Dzień Dziecka
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszam w te dni do liczniejszego udziału we Mszy św. i okolicznościowych nabożeństwach
 9. W najbliższą sobotę odwiedzę naszych chorych, których możemy zgłosić dzisiaj lub w najbliższych dniach w zakrystii.
 10. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Świętej. W tym dniu kolekta przeznaczona jest na potrzeby Kurii Diecezjalnej i Seminarium Duchownego w Opolu, zaś przed kościołem zbiórka do puszek na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.
 11. Okazja do Sakramentu Pokuty – w ciągu tygodnia, przed Nabożeństwem majowym
 12. Msze św. na Rok 2023 można zamawiać po każdej Mszy św.
 13. W przedsionku kościoła możliwość zakupienia nowego numeru „Gościa Niedzielnego” dla dorosłych i „Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci i młodzieży
 14. W tym roku proszę o przygotowanie ołtarzy Bożego Ciała – Niwnica  1. ołtarz (obok kościoła) od nr 125 – 123 oraz 141-137; 2. ołtarz (od strony Wyszkowa) od nr 129-135 oraz od nr 81  – 88; Wyszków 3. ołtarz (obok RSP Wyszków) od nr 9a – 23; 4. ołtarz (obok kościoła) od nr 24 – 35a oraz 45-45b i  36-36a;.
 15. Składam serdeczne Bóg zapłać! za wszelkie ofiary duchowe i materialne składane  intencji i na potrzeby naszej parafii
 16. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom życzę dobrej niedzieli oraz błogosławionego tygodnia.

OGŁOSZENIA O CHARAKTERZE DIECEZJALNY

1. Radia Doxa – Przypominamy, że Radia Doxa można słuchać na częstotliwości 107,9 FM oraz dodatkowo na 87,8 FM (Racibórz), 89,6 FM (Kędzierzyn-Koźle), 96,7 FM (Nysa), a także na www.doxa.fm.

2. Nauki przedmałżeńskie w Nysie. Duszpasterstwo Rodzin Rejonu Nyskiego zaprasza narzeczonych do udziału w weekendowych lub stacjonarnych naukach przedmałżeńskich. Najbliższy kurs weekendowy odbędzie się w dn. 24-25 czerwca 2023 w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie. Formularz zapisów oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.rodzinnanysa.pl

3. „Ośrodek Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin w Nysie, będący oddziałem Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, rozpoczyna rejestrację do uczestnictwa w nowym projekcie, w którym bezpłatną pomoc terapeutyczną mogą uzyskać wszyscy mieszkańcy województwa opolskiego. W ramach projektu można skorzystać z następujących form wsparcia: 1) systemowa terapia rodzin/terapia małżeńska; 2) indywidualna psychoterapia osób dorosłych, 3) terapia i diagnoza dzieci, 4) konsultacje i poradnictwo psychologiczne. Aby zgłosić chęć udziału, w któreś z powyższych form wsparcia, należy skontaktować się z rejestracją i umówić się na pierwszy termin spotkania – tel. 77-442-55-50 (rejestracja telefoniczna w godz. 09-16:00), e-mail: poradnia@dfoz.p

4. Warsztaty dla teściów i rodziców dorosłych dzieci. Duszpasterstwo Rodzin Rejonu Nyskiego zaprasza teściowe i teściów oraz rodziców dorosłych dzieci na warsztaty do Ośrodka Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin w Nysie (DDF Nysa). Spotkania są adresowane do rodziców i teściów, którzy przeżywają czas odejścia dzieci z domu (tzw. „pustego gniazda”) i szukają dobrych inspiracji dla własnych relacji małżeńskich, a także dla relacji z dorosłymi dziećmi oraz synową lub zięciem. Warsztaty pozwolą odkryć sposoby na dobre przeżywanie czasu, który pojawia się w życiu rodziców po usamodzielnieniu się ich dorosłych dzieci. Ponadto pomogą odkryć, jak dobrze radzić sobie z trudnymi wyborami dzieci. Warsztaty odbędą się 9-10 września 2023 (sobota – niedziela). Zapisy i szczegółowe informacje na www.rodzinnanysa.pl.

5. Wiosenne spotkania formacyjne Bractwa Świętego Józefa, odbędzie się 17 czerwca (sobota) o godz. 12.00 w parafii św. Agnieszki i św. Jakuba w Nysie – dla rejonu Nysa. W programie: Msza św. w intencji członków Bractwa, konferencja formacyjna, nabożeństwo majowe lub czerwcowe oraz braterskie spotkanie. Duszpasterze zapraszają członków Bractwa, zwłaszcza nowoprzyjętych, a także sympatyków i zainteresowanych naszą wspólnotą.

6. Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. W sobotę 17 czerwca 2023 r. w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, k. Nałęczowa (archidiecezja lubelska) odbędzie się XI Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej oraz ich duszpasterzy. Program pielgrzymki i formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.lso-diecezja-lublin.pl (w zakładce „Wydarzenia”). Koszt udział to 20 zł (płatne w dniu pielgrzymki). Ostateczny termin zapisów upływa 12 czerwca 2023 r.

7.  Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza do kształcenia w ramach kierunków: Organista (trzy poziomy zaawansowania); Wokalistyka – Piosenka Religijna; Podstawowe Kształcenie Muzyczne dla Dzieci – Ogródek Muzyczny; Kurs psałterzystów; Kurs przygotowawczy; Fortepian i podstawowe kształcenie muzyczne. Ponadto DIMK prowadzi chóry: żeński, męski, mieszany i Zespół Gospel. Przesłuchanie wstępne na rok szkolny 2023/2024 odbędzie się: 24 czerwca i 2 września, o godz. 9.00, w siedzibie DIMK przy ul. Grunwaldzkiej w Opolu. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.dimk.diecezja.opole.pl, a także pod numerem telefonu: 77 44 11 509.

8. Festiwal Życia w Kokotku. Serdecznie zapraszam do udziału w Festiwalu Życia, który w tym roku odbędzie się w dniach od 3 do 9 lipca w Kokotku (diecezja gliwicka). Festiwal Życia to największy i najdłuższy plenerowy festiwal katolicki dla młodzieży w Polsce. W ubiegłych latach wzięło w nim udział tysiące młodych ludzi z Polski i zagranicy. W programie m.in. codzienne Msze Święte, nabożeństwa i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, a także koncerty gwiazd, konferencje znanych prelegentów, ciekawe warsztaty. Szczegóły na stronie www.festiwalzycia.pl / Festiwal Życia odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski

9. Wakacyjne Rekolekcje Oazowe. Ks. Łukasz Michalik, diecezjalny duszpasterz Ruchu Światło – Życie, zaprasza do udziału w tegorocznych rekolekcjach oazowych: (1) Oaza Nowego Życia (dla młodzieży ze szkoły średniej), termin: 3-19 lipca 2023 r., prowadzący: ks. Piotr Kłonowski; (2) Oaza Ewangelizacyjna (dla młodzieży od 8 klasy szkoły podstawowej), termin: 10-15 lipca 2023 r., prowadzący: ks. Łukasz Michalik; (3) Oaza Ewangelizacyjna (dla młodzieży od 8 klasy szkoły podstawowej), termin: 17-22 lipca 2023, prowadzący: ks. Łukasz Michalik; (4) Oaza Nowej Drogi (dla dzieci z klas 6-7 szkoły podstawowej) termin: 24-30 lipca 2023 r., prowadzący: ks. Leszek Rygucki.

10. Święto Młodzieży na Górze Świętej Anny. Ojcowie Franciszkanie z Góry Świętej Anny zapraszają do udziału w 27. Święcie Młodzieży, które odbędzie się w dniach 17-22 lipca 2023 r. w namiocie przy Domu Pielgrzyma na Górze Świętej Anny. Spotkaniu towarzyszy hasło „Symbioza”. Tematyka będzie koncentrowała się wokół potrzeby tworzenia więzi międzyludzkich. W programie: Eucharystia, Liturgia Godzin, konferencje, pracy w małych grupach i integracji w czasie wolnym. Zaplanowane są spotkania z gośćmi, m.in.: Anną Bonk, Krzysztofem Sowińskim, Tomaszem Samołykiem; obecni będą również: wspólnota Hallelu Jah, zespół Podzamek Boys, grupa Redhaed Hero oraz duet muzyczny TATO. Koszt uczestnictwa wynosi 200 zł (płatne w dniu przyjazdu) i obejmuje zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma (łóżko z pościelą) i opłatę organizacyjną. Wyżywienie jest we własnym zakresie, jednak w porze posiłków zapewniony jest wrzątek, a w czasie obiadu dodatkowo ciepła zupa. Zapisy odbywają się poprzez formularz rejestracyjny. Wszelkie zapytania należy kierować na adres mailowy: duszpasterstwo.swanna@gmail.com.

11. Koncert w filharmonii. Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera zaprasza na koncert z serii „Zapisane w gwiazdach”, który odbędzie się w piątek 2 czerwca br. o godz. 19.00. W repertuarze: „Gloria” Poulenca, „Schicksalslied” Brahmsa oraz Symfonia Jowiszowa Mozarta. Wystąpią: Chór Filharmonii Opolskiej (przygotowanie Tadeusz Eckert), Chór „Misericordias” (przygotowanie ks. Mateusz Mandalka) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej. Całość poprowadzi Jakub Montewka. Bilety są dostępne na stronie internetowej filharmonii.

12. Spotkanie opiekunów SKC. Ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej i p. Agnieszka Rosół, koordynator Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Opolskiej, zapraszają opiekunów Szkolnych Kół Caritas na spotkanie Przystań Wolontariatu, które odbędzie się w poniedziałek 12 czerwca 2023 r. o godz. 13.00 w centrali Caritas Diecezji Opolskiej (ul. Szpitalna 5A, 45-010 Opole). W programie: słowo ks. Arnolda Drechslera nt. specyfiki działalności Caritas Diecezji Opolskiej; zwiedzanie łaźni dla osób bezdomnych i Biura Pomocy Uchodźcom wojennym z Ukrainy, spotkanie z p. Arturem Wilpertem, koordynatorem akcji „Mój dom w plecaku”; wręczenie podziękowań i upominków dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas; omówienie bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem oraz poczęstunek.

13. Oferta studiów w Krakowie. Wspólnota Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zapraszają do podjęcia studiów na dwóch kierunkach: Historia Sztuki oraz Ochrona Dóbr Kultury. Bliższe informacje, w tym folder i film promocyjny, dostępne są na stronie internetowej ihszik.whidk.upjp2.edu.pl.

14. Strona internetowa Diecezjalnego Duszpasterstwa Dzieci Maryi. Diecezjalny Duszpasterz Dzieci Maryi, ks. Łukasz Szuster, serdecznie zachęca do korzystania z nowopowstałej strony internetowej Diecezjalnego Duszpasterstwa Dzieci Maryi dostępnej pod adresem: www.marianki.diecezja.opole.pl, na której znajdziemy wiele cennych informacji związanych z tym duszpasterstwe21

15. Apel Komendanta Powiatowego Policji w Nysie. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu wzrosła skala wyłudzeń i częstotliwość dokonywanych oszustw na osobach starszych. W celu wyłudzenia pieniędzy przestępcy podszywają się pod policjantów, najbliższych członków rodziny, „Kuriera przesyłek” a nawet „pracownika sanepidu” wykorzystując dobroć, bezradność czy łatwowierność osób starszych, które tracą niejednokrotnie oszczędności całego życia. Oszuści zwykle w sposób losowy wybierają swoje ofiary, najczęściej kontaktując się telefonicznie przedstawiają nieprawdziwe historie typu: że pieniądze na koncie bankowym są zagrożone i należy je przelać na konto policyjne celem ich zabezpieczenia; innym razem oszuści wmawiają, że bliska nam osoba jest sprawcą wypadku samochodowego i potrzeba pieniędzy na opłacenia kaucji lub adwokata. Najczęściej pojawia się prośba o przekazanie pieniędzy, dokonanie przelewu lub wzięcia pożyczki. Bardzo często osoby starsze wyrzucają swoje pieniądze przez okno lub wrzucają je do wskazanego przez oszustów kosza na śmieci lub przekazują osobie trzeciej, która po telefonie pojawia się w mieszkaniu. Wszystko to dzieje się pod presją czasu i towarzyszących emocji. W trosce o bezpieczeństwo apeluje się o czujność i rozwagę. Kiedy mamy jakiekolwiek  podejrzenia, że ktoś  próbuje nas oszukać, natychmiast kontaktujmy się z Policją dzwoniąc pod numer 112.

16. Informacje o punktach opieki duszpasterskiej dla wiernych różnych wyznań ze Wschodu. W ostatnich latach na naszych oczach dokonują się znaczące zmiany w funkcjonowaniu naszego kontynentu. Dotyczą one także kwestii migracji. Nasz region, z racji geograficzno-ekonomicznych, przyjął sporą grupę osób, które przybyły do nas z terenów dawnego Związku Radzieckiego. Są to głównie osoby poszukujące pracy oraz studenci i uczniowie. Kościół nie może pozostać obojętny na ich los, szczególnie w wymiarze duchowym. Dlatego w związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem informujemy  o dostępnej dla nich opiece duszpasterskiej: dla osób należących do Kościoła prawosławnego: (1) przy Prawosławnej Parafii  Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości (Kędzierzyn Koźle, ul. Kościelna 11) oraz (2) przy Rzymskokatolickiej Parafii  św. Ap. Piotra i Pawła (Opole, pi. Mickiewicza 1) tel. kontaktowe: 885 762 567; 691 750 948; dla osób należących do Kościoła greckokatolickiego: przy Rzymskokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego (Opole, ul. gen. Grota-Roweckiego 3), tel. kontaktowe: 736 136 617; 739 981 340; dla osób należących do Kościoła rzymskokatolickiego: przy Rzymskokatolickiej parafii Przemienienia Pańskiego (Opole, ul. gen. Grota-Roweckiego 3), tel. kontaktowe: 694 910 306; 77 455 55 46. O przekazanie tej informacji migrantom prosimy również ich pracodawców, przyjaciół.

COŚ NA WESOŁO

Jasiu poszedł z babcią do kościoła i babcia modli się:

– Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina.

A Jasiu:

– Babci wina, babci wina, babci bardzo wielka wina.