Ogłoszenia duszpasterskie

Złota myśl tygodnia

„Czuwać to nie dać się przytłoczyć przez ospałość zniechęcenia, brak nadziei i rozczarowania”.

(Papież Franciszek)

Nauczanie papieskie o Eucharystii

„Chrystus pojednał z Ojcem cały rodzaj ludzki przez swą śmierć krzyżową i chciał, aby do Jego krzyża wszyscy się zbliżali doprowadzeni przez Sakramenty a zwłaszcza przez Ofiarę Eucharystii, aby uzyskać zbawienne owoce przezeń na krzyżu zrodzone. Dzięki temu czynnemu uczestnictwu jednostek, członki z każdym dniem coraz bardziej upodabniają się do Tego, który jest ich Boską Głową – a zbawienie, które od Głowy pochodzi, napełnia członki, tak że i my będziemy mogli powtórzyć słowa św. Pawła: „Jestem z Chrystusem przybity do krzyża: żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus”. (Pius XII)

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

          29.11.2020 r. – 6.12.2020 r.       

Bóg zapłać! za przygotowanie naszego kościoła i terenu wokół następującym rodzinom:

       NIWNICA – mieszkańcy posesji:  34, 36, 38, 40, 41

       WYSZKÓW – mieszkańcom posesji: nr 70/1; 70/3

Proszę o posprzątanie kościoła i teren u wokół następujące rodziny

     NIWNICA – mieszkańcy posesji: nr  42, 44, 45, 46, 47,48, 50

      WYSZKÓW – mieszkańcy posesji:  nr 67/1 – 2

______________________________________________________________________

 • Bp Andrzej Czaja, udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła).
 • Drodzy Parafianie! Trwający czas epidemii i wciąż coraz wyższa  liczba zachorowań na Covid-19 zmusza nas nadal do respektowania pewnych ograniczeń i reżimów, zawartych w  dekrecie Biskupa Opolskiego. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi i przychodzącym do kancelarii parafialnej oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz. Potraktujmy to nie tylko jako obowiązek, ale także jako wyraz miłości i szacunku dla bliźniego. Szanujmy nawzajem swoje obawy i ostrożność, nawet jeśli w innych przestrzeniach bywają ona lekceważone. Zachowajmy też odpowiedni porządek przy przystępowaniu do Komunii św. Przypominam, że przyjmujący Komunię św. na rękę powinni spożyć ją przed odejściem od ołtarza. Trwajmy też nadal na modlitwie o ustanie epidemii, za jej ofiary, za chorych oraz tych, którzy niosą im pomoc.
 • Od dnia 7.11. w kościele może przebywać 1 osoba na 15m2 Niwnica 378m2 – czyli 25 osoby; Wyszków 120 m2 – czyli 8 osób.
 • Najnowsze rozporządzenia i dekrety (Patrz zakładka Korona-wirus a Kościół).

 

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ NA ŻYWO Z KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO W NIWNICY

NIEDZIELA 29.11.2020 r.

Msza św.  godz. 11.00 

https://youtu.be/5L1u0C_8UBo

 

List pasterski Biskupa Opolskiego na I Niedzielę Adwentu 29.11.2020 r.

https://www.youtube.com/channel/UCs1gZIUMWj-Ja6UKuCpQPgg

 

________________________________________________________________________

 1. Wszystkich parafian nadal zapraszam, w rodzinach, do łączności duchowej i wspólnej modlitwy Koronki do Miłosierdzia Bożego zakończonej śpiewem Suplikacji „Święty Boże” o godz.15.00 zaś o godz. 20.30 Modlitwy Różańcowej zakończonej Apelem Jasnogórskim – Prośmy o łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek pandemii koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personel medyczny oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie pandemii, o łaskę ocalenia oraz o pokój w naszych sercach i rodzinach. Prośmy również o należne miejsce w naszych sercach i społeczności dla każdego poczętego życia.
 2. Ofiary na cel naszej parafii można składać na konto parafialne PKO S.A. nr 74 1240 1633 1111 0000 2652 1387 z dopiskiem „Na cele kulu religijnego”. Za wszelkie wsparcie i ofiary składam serdeczne Bóg zapłać!
 3. W dzisiejszą niedzielę rozpoczniemy Okres adwentu – oczekiwanie to ma podwójny charakter: jest okresem przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, przez które czcimy pierwsze przyjście Syna Bożego do całego rodzaju ludzkiego w Betlejem a zarazem naszą uwagę kierujemy na oczekiwanie drugiego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Nie jest to jednak czas świąteczny, dlatego nie należy od początku Adwentu ozdabiać swoich domów dekoracjami Bożonarodzeniowymi. Zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych zachęcam do korzystania z Sakramentu Pokuty, podejmowania postanowień adwentowych, akcji trzeźwościowej, wspólnej modlitwy rodzinnej, czytania Pisma Świętego jak i do uczestnictwa we Mszy św. Roratniej.
 4. Msze Święte RORATNIE w naszej Parafii: w Wyszkowie o godz. 16.30 a w Niwnicy o godz. 17.30.
 5. Dziś po każdej Mszy św. poświęcenie wieńcy, świec i lampionów adwentowych.
 6. Ze względów sanitarnych w tym roku Rada Parafialna nie odwiedzi Was dzisiaj w waszych domach z opłatkami lecz będzie je rozprowadzać po każdej Mszy św. od I Niedzieli Adwentu.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca – zapraszam w te dni do liczniejszego uczestnictwa we mszy św. i okolicznościowych nabożeństwach.
 8. W miesiącu grudniu będę odwiedzał naszych chorych – należy ich zgłosić w zakrystii.
 9. Sprawy kancelaryjne możemy załatwiać po każdej Mszy św.
 10. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona jest na potrzeby Kurii Diecezjalnej i Seminarium Duchownego w Opolu zaś przed kościołem zbiórka do puszek na Kościoły Wschodu.
 11. W kościele parafialnym w sobotę od godz. 16.30 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU, w tym czasie okazja do Sakramentu Pokuty.
 12. Okazja do spowiedzi św. w ciągu tygodnia: – w Wyszkowie codziennie przed Msza św. zaś w Niwnicy codziennie po Msza św.
 13. W przedsionku kościoła możliwość zakupienia nowego numeru  „Gościa Niedzielnego” dla dorosłych i „Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci i młodzieży oraz Kalendarzy Misyjnych” na przyszły rok.
 14. Składam serdeczne Bóg zapłać! za wszelkie ofiary składane na potrzeby naszej parafii.
 15. Bierzmowania młodzieżyw naszym dekanacie, zastaje na razie odwołane.
 16. Parafialne Rady Duszpasterskie – W nawiązaniu do decyzji Biskupa Opolskiego. przypominamy, że zaplanowane na listopad br. wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich zostały odwołane. Tym samym kadencja aktualnych członków PRD zostaje przedłużona do wydania przez Biskupa Opolskiego kolejnych dyspozycji w tej sprawie.
 17. Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwróciło się do Kościoła z prośbą o wsparcie w promowaniu inicjatywy Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
 18. Duszpasterstwa Akademickie w Opolu. Duszpasterz DAR-u, ks. Łukasz Knosala, zaprasza wszystkich studiujących do udziału w duszpasterstwach akademickim. Duszpasterstwa te służą młodym studentom w ich samodzielnym rozwoju ogólnoludzkim oraz w sferze wiary. Mimo formuły studiowania zdalnego wielu studentów starszych roczników przybędzie do Opola, a studenci pierwszych lat, którym grozi zamknięcie w domu, także będą potrzebowali wsparcia. Studenci, młodzi-dorośli, którzy jesteście w Kościele!  Jako studenci możecie korzystać z propozycji opolskich Duszpasterstw Akademickich Xaverianum (www.xaverianum.pl) i Resurrexit (www.dar-opole.pl).
 19. Radia Doxa – Przypominamy, że Radia Doxa można słuchać na częstotliwości 107,9 FM oraz dodatkowo na 87,8 FM (Racibórz), 89,6 FM (Kędzierzyn-Koźle), 96,7 FM (Nysa), a także na www.doxa.fm.
 20. Wspieraj akcję MuremZaMedykiem. Zwalczaj z nami nienawiść do środowiska medycznego w czasie pandemii. Medycy w województwie opolskim (i nie tylko) w czasie epidemii spotykają się z agresją i ostracyzmem ze strony innych ludzi. Zauważamy, że środowisko medyczne jest niestety w różnych sytuacjach izolowane i traktowane bez szacunku. W naszą stronę kierowane są bezpośrednie ataki agresji a nawet przypadki niszczenia mienia. Nasze rodziny czują się zagrożone. Nie rozumiemy tego zachowania i nie zgadzamy się na takie traktowanie. Rozumiemy, że ludzie obawiają się kontaktu z nami, ponieważ myślą, że jesteśmy środowiskiem zarażającym Covidem19. Jednak niedopuszczalne jest, aby stygmatyzować kogokolwiek z powodu tego, że miał kontakt z wirusem Covid 19 albo został przez kogoś zakażony. Obecnie jesteśmy przygotowani na spotkanie z każdym chorym, który potrzebuje naszej pomocy. Wszyscy posiadamy środki ochrony osobistej, takie jak maski, przyłbice czy gogle, mamy również wszelkiego rodzaju płyny dezynfekujące, których używamy również do odkażania karetek. Rozpoczęliśmy akcję MuremZaMedykiem, aby uświadomić społeczeństwu, że potrzebujemy Waszego wsparcia, a nie niechęci i nienawiści. Wiemy, że jest grupa [grono] ludzi, którzy są z nami od początku tej epidemii i nam pomagają. Prosimy, bądźcie z nami nadal, ponieważ potrzebujemy Was, tak samo jak Wy potrzebujecie nas. Wspierajcie nas swoją życzliwością i zrozumieniem, abyśmy bez przeszkód mogli służyć wszystkim potrzebującym naszej fachowej pomocy.
 21. Apel Wojewody Opolskiego i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Z uwagi na pojawiające się coraz częściej oszustwa, których ofiarą padają osoby starsze, Wojewoda Opolski oraz Komendant Wojewódzki Policji  w Opolu prosi o szczególną czujność i ostrożność osoby starsze, aby nie przekazywały żadnych kwot pieniężnych osobom, których nie znają. Oszuści często wybierają metodę „na wnuczka”, „policjanta”, czy „kuriera przesyłek” wykorzystując dobroć, bezradność czy łatwowierność osób starszych, które tracą niejednokrotnie oszczędności całego życia. Kiedy mamy podejrzenia, że ktoś nas próbuje oszukać, natychmiast skontaktujmy się z Policją dzwoniąc pod numer 112.
 22. Informacje o punktach opieki duszpasterskiej dla wiernych różnych wyznań ze Wschodu. W ostatnich latach na naszych oczach dokonują się znaczące zmiany w funkcjonowaniu naszego kontynentu. Dotyczą one także kwestii migracji. Nasz region, z racji geograficzno-ekonomicznych, przyjął sporą grupę osób, które przybyły do nas z terenów dawnego Związku Radzieckiego. Są to głównie osoby poszukujące pracy oraz studenci i uczniowie. Kościół nie może pozostać obojętny na ich los, szczególnie w wymiarze duchowym. Dlatego w związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem informujemy  o dostępnej dla nich opiece duszpasterskiej: dla osób należących do Kościoła prawosławnego: (1) przy Prawosławnej Parafii  Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości (Kędzierzyn Koźle, ul. Kościelna 11) oraz (2) przy Rzymskokatolickiej Parafii  św. Ap. Piotra i Pawła (Opole, pi. Mickiewicza 1) tel. kontaktowe: 885 762 567; 691 750 948; dla osób należących do Kościoła greckokatolickiego: przy Rzymskokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego (Opole, ul. gen. Grota-Roweckiego 3), tel. kontaktowe: 736 136 617; 739 981 340; dla osób należących do Kościoła rzymskokatolickiego: przy Rzymskokatolickiej parafii Przemienienia Pańskiego (Opole, ul. gen. Grota-Roweckiego 3), tel. kontaktowe: 694 910 306; 77 455 55 46. O przekazanie tej informacji migrantom prosimy również ich pracodawców, przyjaciół, znajomych i sąsiadów.
 23. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom życzę dobrego i radosnego przeżycia dzisiejszej niedzieli oraz błogosławionego tygodnia.